Kiedy 7 lat temu przyjechałam na Hawaje, nie sądziłam, że zostanę tu tak długo. Wyobrażałam je sobie jako egzotyczną, turystyczną atrakcję, uzupełnioną słońcem, tańcem hula i drinkami na plaży. Moim celem było spędzić fajne wakacje, odpocząć, opalić się.

W miarę upływających dni miejsce to stawało się coraz bliższe mojemu sercu, aż niepostrzeżenie stało się moim domem.

Poznałam tu fantastycznych ludzi, ciekawe tradycje i zwyczaje, i doświadczyłam gościnności tak szczerej i naturalnej, jakiej próżno by szukać w świecie. Po jakimś czasie również i ja stałam się częścią lokalnej społeczności, wielkiej, hawajskiej Ohana - rodziny, w której każdy ma określone miejsce. Ja jestem Ciocią - Auntie, ale powoli przesuwam się na najbardziej szanowaną pozycję - Babci nazywanej pieszczotliwie w tutejszym pidginie - Tutu.  

Jako Auntie, nawet nie wiem kiedy i jak, zaczęłam uczestniczyć w dużych lokalnych przyjęciach (luau) i spontanicznych spotkaniach. Tutejszą tradycją jest, że na tego typu uroczystości nigdy nie przychodzi się z pustymi rękami. Uczestniczący dzielą się przy wspólnym stole tym, czym mogą. Wielokulturowość hawajskiej społeczności czyni takie spotkania niesamowicie ciekawymi, dostarczając wiele wiedzy na temat innych kultur i tradycji. Znajduje to odzwierciedlenie w jedzeniu: japońskie sushi, portugalskie malasadas, ryż smażony na sposób chiński, mochi nadziewane słodką pastą z fasoli adzuki, haupia - czyli deser z mleka kokosowego, chleb bananowy upieczony w garnku do ryżu, przyrządzone po mistrzowsku owoce morza, sałaty, sałatki, pierogi, ramen, itp - wszystko na jednym stole, świeże i apetyczne. Tak wyglądają hawajskie luau.

W mojej Cafe Tutu staram się odtworzyć tę specyficzną atmosferę i interesujące smaki, wykorzystując wiedzę i umiejętności, które zdobyłam mieszkając na Hawajach.

Przepisy tu zebrane inspirowane są wspomnianymi luau. Pochodzą z różnych źródeł - od Przyjaciół,  z lokalnych gazet i wydawnictw, niektóre opracowane przeze mnie. Wszystkie zostały dokładnie przetestowane, udoskonalone i zaadaptowane do potrzeb “Cafe Tutu”.