Na południowym krańcu hawajskiego archipelagu, pomrukując i warcząc, napinając mięśnie jak olbrzymi atleta, daje o sobie znać największa z zamieszkanych hawajskich wysp - Big Island. Jej geograficzna nazwa to Hawai'i.

Nie dość, że jest ona prawie dwukrotnie większa niż wszystkie pozostałe wyspy razem wzięte, to znajdujące się na niej aktywne wulkany wciąż wypluwają lawę, której syczące strumienie wpadają do oceanu zastygając i nieustannie zwiększając jej powierzchnię.

Duża Wyspa to kolebka hawajskiej monarchii, a tutejsze tradycje i legendy wciąż pozostają żywe.

To właśnie tu, we wnętrzu wulkanu Kilaue'a mieszka znana, groźna i porywcza hawajska bogini wulkanów.

Hawajczycy nazywają ją MADAME PELE i odnoszą się do niej z największym szacunkiem i respektem wiedząc, że każdy objaw niesubordynacji i lekceważenia praw przez nią ustanowionych, zostanie surowo ukarany.

Pele jest boginią o złożonej osobowości. Jest bardzo zazdrosna, impulsywna i nieprzewidywalna, chociaż w szczególnych okolicznościach potrafi też być czuła, pogodna i delikatna.

Jej królestwo, to porośnięte paprociami i kwitnącymi drzewami ohi'a lehua, zbocza wulkanu Kilaue'a, powyginane, skręcone zastygłe potoki lawy i plaże z czarnym piaskiem.

Pele pochodzi z wielodzietnej rodziny. Kiedyś zamieszkiwała daleką wyspę - Tahiti. Zawsze pragnęła podróżować. Jednak do opuszczenia rodzinnego domu na stałe  zmusiły ją dopiero prześladowania ze strony zazdrosnej i dokuczliwej starszej siostry - Namaka (Namaka’okaha’i) - bogini oceanu. Trudno powiedzieć co było podłożem konfliktu pomiędzy dwiema boginiami. Jedni mówią, że Pele uwiodła męża swojej siostry i w rezultacie musiała uciekać przed jej gniewem. Inni mówią, że Namaka zawsze była zazdrosna o Pele i niszczyła wszystko, cokolwiek jej siostra stworzyła. W szczególności unicestwiała nieustannie istotę życia ognistej bogini - płomienie, zalewając je wodą.

Któregoś dnia Pele miała dość. Zbudowała więc czółno (wa’a) i opuściła rodzinny dom w Tahiti, uciekając przed prześladowaniami.

Wraz z nią, na poszukiwanie nowego, bezpiecznego i spokojnego miejsca udali się niektórzy z sympatyzującego z Pele rodzeństwa. Wyprawa z trudnością pokonywała ocean, wzburzany przez niegodziwą siostrę. Ich niewielkie czółno było ciągle atakowane przez oceaniczny żywioł. Mimo to, przy olbrzymiej pomocy sióstr i braci, Pele dotarła do hawajskiego archipelagu.

Na drogę do dalekich Hawajów bogini ognia i wulkanów zabrała ze sobą czarodziejski kij paoa, którego dotknięcie wykopywało w ziemi potężną dziurę. Głęboki dół miał umożliwić Pele rozpalenie w nim ognia i stworzenie domu, którego tak pragnęła.

Najpierw dotarła na wyspę Ni’ihau i tam wykopała w ziemi potężny otwór. Namaka zniweczyła jednak jej plany, zalewając wykopany przez nią dół wodą.

To samo powtarzało się na każdej wyspie, do której przybiło czółno Pele. Wielkie fale skierowane przez nikczemną siostrę zalewały każdy wykopany krater.

Do decydującego starcia pomiędzy siostrami doszło na wyspie Maui. W starciu tym zwyciężyła starsza siostra, niszcząc ludzką postać Pele. W miejscu, gdzie to się stało, do dziś znajdują się rozrzucone kości Pele, a wzgórze na cześć dzielnej bogini zwane jest Ka-iwi-o-Pele (Kości Pele).

Zrzucenie ziemskiej powłoki przez Pele pozwoliło bogini uwolnić się z nieustannego pościgu. Dusza Pele wylądowała na Big Island. Tu bogini Pele wykopała dół z dala od oceanicznego brzegu, kończąc dominację złej siostry Namaka. Siła bogini oceanów nie sięgała tak daleko.

Na Dużej Wyspie bogini Pele wreszcie jest bezpieczna.  

Dzień po dniu, rok po roku, przez wieki, Madame Pele buduje swoje królestwo.

Kiedy jest spokojna i zadowolona, ziemia wokół krateru staje się żyzna i urodzajna, przynosząc uprawiającym je ludziom wspaniałe plony. Ale kiedy Pele wpada w złość, ziemia trzęsie się, rozpala i pęka, a przez powstałe szczeliny wyrzucane są w górę potoki rozżarzonych kamieni.

Królestwo Madame Pele to czerwone fontanny lawy i świecące w mroku, bulgoczące, ogniste jeziora, to miejsce święte i nieprzewidywalne, w którym wszystko może się zdarzyć…

O BOGINI WULKANÓW -  PELE I JEJ PODRÓŻY NA HAWAJE.