POLI’AHU - HAWAJSKA BOGINI ŚNIEGU.

 

Dzisiejszy poranek powitał mnie zaśnieżonym szczytem wulkanu Mauna Kea. Widok dość surrealistyczny zważywszy, że wokół wszystko kwitnie i połyskuje w codziennym, złotym, hawajskim słońcu.

Mauna Kea (po hawajsku nazwa oznacza Białą Górę) - to uśpiony wulkan na Dużej Wyspie. 

Na szczycie wulkanu swój dom ma najpiękniejsza z hawajskich bogiń - Poli’ahu. Od czasu do czasu bogini okrywa go białym płaszczem śniegu, przypominając wszystkim o swojej obecności.

Jej niezwykła uroda, której trudno się oprzeć, oraz szlachetny i sprawiedliwy charakter przysparza jej wielu wielbicieli, zarówno wśród bogów, jak i zwykłych śmiertelników.

Poli’ahu lubi przebywać wśród ludzi. Często spotkać ją można na zachwycającym pięknymi wodospadami wybrzeżu Hamakua, po wschodniej stronie wyspy.

Legendy opowiadają o jej mistrzowskich wyczynach w hawajskim sporcie zwanym holua. Są to śmiertelnie niebezpieczne wyścigi na specjalnie skonstruowanych, wąskich sankach, po trawiastych, stromych torach saneczkowych. Bogini śniegu nie ma sobie równych w tej dyscyplinie.

Kiedyś do walki o palmę pierwszeństwa obok Poli’ahu stanęła nawet bogini wulkanów - Pele, ukryta pod postacią młodej dziewczyny. Po przegranej, zazdrosna Pele próbowała unicestwić piękną Poli’ahu, pokrywając górskie zbocza pokładami ognistej lawy. Bogini śniegu udało się zamrozić gorące potoki i schronić  przed gniewem Pele w swoim królestwie - na szczycie Mauna Kea. Tam nie sięgała już siła bogini wulkanów. Od tego czasu Madame Pele i Poli’ahu nie wchodzą sobie w drogę. Każda z nich pozostaje na swoim wulkanie: Madame Pele urzęduje w ognistych, pulsujących lawą, dymiących kraterach Mauna Loa i Kilauea, natomiast Poli’ahu na szczycie wyniosłej, dostojnej Białej Góry. Od czasu do czasu bogini śniegu składa towarzyską wizytę bogini wulkanów. Wówczas obydwie góry: Mauna Kea i Mauna Loa pokryte są białą powłoką.

Jest to widok zapierający dech w piersiach. Nieczęsto można go zaobserwować. Ja miałam  szczęście zobaczyć ten niecodzienny widok dzisiaj.