• Mariola Johnson

Archipelag Hawajski

Updated: Oct 21, 2018


W centralnej części olbrzymiego Pacyfiku, w oddaleniu o tysiące mil morskich od stałych lądów, natura umiejscowiła jedne z najpiękniejszych na świecie wysp - Hawaje.

Wulkaniczny łańcuch zaczął wyłaniać się z dna oceanu morskiego prawdopodobnie ponad 70 milionów lat temu. Pierwsi osadnicy dotarli na nie dopiero około IV lub V wieku. Byli nimi najwspanialsi i najodważniejsi żeglarze świata - Polinezyjczycy. Przez ponad 1000 lat wyspy, wraz z ich mieszkańcami, dzięki swojemu położeniu, pozostawały w naturalnej izolacji od cywilizacji rozwijającej się w pozostałych częściach świata, wykształcając egzotyczne zwyczaje, tradycje i kulturę. Odkrycie wysp w roku 1778 przez kapitana Cooka na zawsze zmieniło życie mieszkańców. Opowieści o rajskich wyspach, gdzie zawsze świeci słońce, o cudownej, niespotykanej nigdzie indziej florze i faunie, różnokolorowych, bajecznych plażach i lazurowych zatokach, szybko rozniosły się w świecie. Odwiedzenie pięknych Hawajów stało się marzeniem niejednego człowieka. Marzeniem, które coraz łatwiej zrealizować.

Każdego dnia na lotnisku w Honolulu - głównym porcie lotniczym Hawajów, lądują dziesiątki tysięcy turystów. Większość z nich spędza swoje wakacje właśnie tutaj, na wyspie O’ahu.

Spośród ponad 130 wysp, atoli i raf koralowych, składających się na łańcuch archipelagu, tylko osiem jest zamieszkanych, a sześć dostępnych dla odwiedzających. Obok nazw hawajskich (oficjalnych) każda z wysp ma potoczną nazwę, która doskonale ją charakteryzuje.

Najczęściej odwiedzana wyspa O’ahu, z doskonałą i wygodną bazą turystyczną, przyciągającą tłumy turystów, zwana jest Wyspą Spotkań.


Druga, co do wielkości i częstotliwości odwiedzin jest malownicza Wyspa Dolin - Ma’ui.

Big Island to królestwo wulkanów. Jedynie na tej wyspie można zobaczyć niesamowity i niepowtarzalny spektakl - erupcję lawy wylewającej się nieprzerwanie od ponad 30 lat z aktywnego wulkanu Kilau’ea. Oprócz Kilauea, trzy inne wulkany (z pięciu, które utworzyły wyspę) wciąż uznawane są za aktywne, dlatego też mieszkańcy wysp przygotowani są na kolejne erupcje. Nie tak dawno temu - w roku 1984, dała o sobie znać groźna Mauna Loa (Długa Góra). W tej chwili wulkan ten drzemie, ale uaktywnić się może w każdej chwili.

Na najwyższej (jeśli mierzyć jej wysokość od podstawy znajdującej się poniżej poziomu morza) górze świata - Mauna Kea, ustawiono największe na świecie teleskopy. Obserwatorium Astronomiczne (Onizuka Center) jest dostępne dla zainteresowanych.

Właściwa nazwa Dużej Wyspy to Hawaii. Przydomek Big Island nadano jej ze względu na jej powierzchnię, która przekracza obszar wszystkich pozostałych wysp razem wziętych.


Najstarszą wyspą, którą można odwiedzać, jest baśniowa Kau’ai - Wyspa Ogrodów. Przepiękne plenery tej wyspy stanowiły tło dla wielu znanych filmów (np. Park Jurajski, Poszukiwacze Zaginionej Arki).


Bardzo szczególną wyspą dostępną dla turystów jest Moloka’i - zwana Wyspą Przyjacielską. Przez wieki była ona odizolowana od reszty Hawajów, z uwagi na potężnych czarowników i uzdrowicieli- kahunów, którzy ją zamieszkiwali. Niewiele osób miało odwagę odwiedzić tę wyspę, dzięki czemu Moloka’i zachowała do dziś wiele ze swojego naturalnego piękna i specyficznej, hawajskiej przyjaznej atmosfery. Z Moloka’i wiąże się też bardzo smutny i tragiczny rozdział historii Hawajów. Na brzegu urwistej zatoki, otoczonej klifami sięgającymi nieba - w Kalaupapa, utworzono miejsce izolacji dla trędowatych. To tam spędził wiele lat zakonnik - św. Damian, poświęcając się całkowicie opiece nad chorymi, których odrzuciło społeczeństwo.


Niewiele osób odwiedza niewielką Lana’i, zwaną Wyspą Ananasów - od niegdysiejszych plantacji tych owoców, pokrywających znaczny obszar wyspy. Obecnie jest ona w większości własnością prywatną. Właściciel - Larry Ellison, rozbudowuje ją, zagospodarowując i tworząc nową infrastrukturę turystyczną.


Pozostałe dwie z zamieszkanych wysp hawajskich, to Ni’ihau - odizolowana od reszty świata Wyspa Zakazana, oraz Kaho’olawe - Wyspa Odzyskana. Pierwsza z nich - Ni’ihau pozostaje własnością prywatną, a jej właściciele dotrzymują obietnicy danej królowi Kamehameha V, od którego ją zakupili, zgodnie z którą chronią wyspę od wpływów cywilizacji. Turyści nie mają tam wstępu.

Druga - Kaho’olawe, to sponiewierana, wyjałowiona i zmaltretowana wysepka, którą amerykańska armia, wbrew woli Hawajczyków, przez wiele lat wykorzystywała jako teren prób bombowych. Nazywano ją nawet Wyspą Śmierci. Wyspa wróciła do tubylców całkiem niedawno, po 50-letnim okresie wyniszczającej eksploatacji. W chwili obecnej trwają tam prace rekonstrukcyjne i odtworzeniowe.


Z pozostałych wysp archipelagu i otaczających ich wód utworzono największy na świecie rezerwat morski, pod dźwięczną nazwą Papahanaumokuakea, w którym w naturalny sposób odtwarzane jest prawdziwe bogactwo Hawajów - niespotykany świat podwodnych zwierząt i roślin, raf koralowych i fascynujących morskich ptaków .


Wyspy hawajskie są nieustannie poddawane działaniu natury, która powoli i systematycznie zmienia ich kształt. Najstarsze wysepki erodują, kruszeją i nikną pod wodą, inne na skutek ciągłej erupcji lawy dopiero się tworzą. Krańcowe punkty archipelagu to: od północy najstarszy i powoli niknący, niezamieszkany atol Kure, a od południa wyspa - Hawaii (Big Island). W pobliżu niej, głęboko pod wodą, aktywny wulkan pracuje nad kształtem nowego lądu, którego powierzchnia przyrasta w tempie porównywalnym do przyrostu ludzkiego paznokcia. Przyszłej wyspie nadano już nazwę - Lo’ihi. Wyłoni się ona za kilkadziesiąt tysięcy lat.Hawaje - osiem zamieszkanych wysp archipelagu.

Waikiki, wyspa Oahu.
Waikiki, wyspa Oahu. Najpopularniejsze miejsce na Hawajach. Fot. Mariola JohnsonDymiący krater wulkanu Kilauea, wyspa Hawaii (Big Island). Fot. Mariola Johnson


Żółty hibiskus jest gatunkiem endemicznym dla Hawajów. Fot. Mariola Johnson


Zielony żółw morski (po hawajsku "honu") jest częstym bywalcem hawajskich plaż. Fot. Mariola Johnson

Hawaje oddalone są od innych lądów o tysiące kilometrów. Fot. Mariola Johnson

78 views0 comments

Recent Posts

See All

EDEN