• Mariola Johnson

Miejsce schronienia

Updated: Jan 16, 2020

Kiść żółtych, dojrzałych na hawajskim słońcu bananów, zwisa z drzewa kusząc wyglądem i zapachem. Przechodząca koło niego dziewczyna nie potrafi oprzeć się pokusie. Zrywa słodki owoc i zjada w pośpiechu, rozglądając się ukradkiem, czy nikt nie widzi… Doskonale zdaje sobie sprawę ze śmiertelnego ryzyka, jakie niesie ze sobą złamanie obowiązującego prawa. Tych owoców kobiety spożywać nie mogą pod groźbą kary śmierci. Zakaz (“kapu”) dotyczy również spożywania przez nie kokosów, wieprzowiny, niektórych ryb i żółwi.

Kara za te przewinienia musi być sroga i odstraszająca, bo zignorowanie kapu mogłoby ściągnąć gniew bogów - tsunami, trzęsienia ziemi, huragany - na całą wioskę i jej mieszkańców.

Wyrok wykonywany jest niezwłocznie, jednak dla straceńców istnieje maleńka szansa na ratunek - ucieczka do puuhonua - miejsca schronienia...


Puuhonua były miejscami sakralnymi. Stworzone przez najwyższych rangą wodzów i duchownych, strzeżone przez drewniane figury uosabiające bogów - miały nieziemską moc. Mogli tam znaleźć schronienie przed działaniami wojennymi nie tylko kobiety i dzieci, ale i pokonani wojownicy, a także skazani na śmierć “przestępcy”, którzy złamali system kapu. Największą siłą tego miejsca było, niezależnie od skali przestępstwa, niekwestionowane wybaczenie.

Jednak dotrzeć do puuhonua nie było łatwo. Znajdowały się one w miejscach niedostępnych, otoczone ostrymi skałami i burzliwym oceanem.


Hawajczycy, przez setki lat żyjący w izolacji od pozostałego świata, nie kwestionowali obowiązującego w ich świecie systemu prawnego - był to jedyny system, jaki znali.

Po dotarciu na wyspy kapitana Cooka i jego następców, tubylcy zorientowali się, że przybysze łamiący i ignorujący nawet najświętsze zasady u nich panujące, nie zostali przez bogów ukarani. System kapu upadł w roku 1819, po ponad 300 latach obowiązywania. Decyzję o porzuceniu tego systemu podjął król Kamehameha II (Liholiho) wydając wielką ucztę, w której wzięli udział mężczyźni i kobiety zasiadając przy wspólnym stole, co wcześniej było karane śmiercią.

Po obaleniu kapu mury otaczające świątynie runęły, a drewniane boskie figury zostały spalone. Skończyła się też dominacja duchownych - kahunów. Utracili oni swoje wpływy.

Jedynym miejscem schronienia, które ocalono przed zniszczeniem i pozostawiono, jako świadectwo dawnego systemu panującego na hawajskich wyspach, jest historyczny park narodowy Puuhonua o Honaunau - na zachodnim wybrzeżu wyspy Big Island - Kona.

Na czarnych, lawowych skałach, otoczonych granatowym oceanem, w niebo strzelają dumnie olbrzymie figury dawnych, polinezyjskich bogów.

Królewską część puuhonua, wraz ze znajdującą się na nich świątynią, oddziela od pozostałego lądu potężna ściana.

Biały piasek pobliskiej zatoki to miejsce odpoczynku zielonych żółwi morskich.

W zatoce wesoło pluskają rodzime, żółte rybki, a kołyszące się na wietrze palmy kokosowe dostarczają gościnnego cienia.


Odwiedzając wyspę Big Island warto znaleźć czas na Puuhonua o Honaunau zagłębiając się na chwilę w odległy, hawajski świat.


Fot. Mariola Johnson
Fot. Mariola Johnson

Figury uosabiające hawajskich bogów (ki'i) witają przybyszy w Pu'uhonua. Fot. Mariola Johnson

Fot. Mariola Johnson

Fot. Mariola Johnson

Fot. Mariola Johnson

INFORMACJE TURYSTYCZNE:
Opłaty:

20$ - za samochód i wszystkich pasażerów (nie więcej niż 15-stu) - wejściówka ważna przez 7 dni.

10$ - za osobę - wejściówka ważna 7 dni od daty zakupu. Poniżej 15 roku życia - wejście za darmo.

35$ - roczny bilet - do parku Pu'uhonua o Honaunau

55$ - roczny bilet do trzech parków hawajskich : Pu'uhonua o Honaunau, Parku Wulkanów i Haleakala na wyspie Maui (wulkan ten stanowi część hawajskiego parku wulkanów).

Godziny otwarcia:

od 7 rano do zmierzchu (park trzeba opuścić najpóźniej 15 min. po zachodzie słońca).

Visitor Center czynne od 8.30 am do 4.30 pm.

132 views0 comments

Recent Posts

See All

EDEN