• Mariola Johnson

WIELKANOC W CZASIE KWARANTANNY. WYSPA KRÓLICZA.

Wielkanoc kojarzy się zazwyczaj z wiosną i odrodzeniem. Na łąkach i w ogrodach zakwitają pierwsze kwiaty, a na wierzbach - bazie. Tak przynajmniej pamiętam ten okres z Polski.

Na Hawajach wiosenna atmosfera jest cały czas. Kwiaty kwitną i pachną okrągły rok. Woda w oceanie niezmiennie ciepła, jedynie słońce o tej porze roku zaczyna grzać trochę mocniej. Zamiast wielkanocnych kurczaków mamy “wielkanocne”, puszyste pisklęta albatrosów, które pod czujnym okiem rodziców przygotowują się do “nomadowego” życia. W normalnych warunkach można było na nie zerknąć w dostępnym dla ludzi sanktuarium w Kaena Point, na wyspie Oahu czy też w niewielkiej ptasiej kolonii na wyspie Kauai. Jednak teraz, w czasie pandemii, takiej możliwości nie ma.


Tradycyjne na Hawajach spędzanie świąt na plaży też nie wchodzi w grę. Restrykcje: drony kontrolujące najbardziej uczęszczane plaże i wprowadzenie godziny policyjnej na okres świąteczny dodatkowo przygwoździły nas w domach.

W tej sytuacji pozostaje mi tylko zabrać Was na wycieczkę wirtualną. Proponuję odwiedzenie ze mną bardzo ciekawego miejsca - maleńkiej wysepki przy wschodnim wybrzeżu O’ahu - Rabbit Island.

Pod koniec XIX w., jeden z ówczesnych prominentnych biznesmenów założył tam kolonię królików. Króliki rozmnażały się tak szybko, że wkrótce opanowały całą wyspę, stając się zagrożeniem dla tamtejszego delikatnego ekosystemu. W trosce o naturę, po ponad 100 latach istnienia, króliczą kolonię zlikwidowano. W powszechnym użyciu pozostała jednak potoczna nazwa - Rabbit Island (Wyspa Królicza). Oryginalna, hawajska nazwa tej wyspy to Manana.


Na niewielkiej, otoczonej lazurową wodą i przepiękną, podwodną formacją koralowców, wyspie stworzono sanktuarium dzikiego ptactwa. O tej porze roku trwa akurat sezon lęgowy. Zamieszkujące tam morskie ptaki mogą spokojnie i bezpiecznie wysiadywać jaja. Oprócz ptaków wyspę odwiedzają też chętnie tutejsze foki (monk seals). Ludziom wstępu na wyspę zabroniono.


Wyspa jest doskonale widoczna z pobliskich plaż i bardzo chętnie fotografowana. Najpiękniej jednak wygląda, moim zdaniem, ze wzgórza, na które dość łatwo dotrzeć; prowadzi do niego wygodna trasa trekkingowa. Na wzniesieniu, na wysuniętej w ocean półce skalnej, stoi bardzo charakterystyczna, czerwono-biała latarnia morska Makapu’u, o której pisałam w poście https://www.hawaje-pl.com/post/__oko.


Zatoka otaczająca Wyspę Króliczą jest świetnym miejscem do nurkowania. Głębokość zatoki (12 - 21 m.) stwarza idealne warunki dla zamieszkujących ją stworzeń morskich. Dzięki dobrej widoczności można tam wypatrzyć, obok kolorowych, egzotycznych ryb, również m.in. homary, morskie ślimaki o przepięknych muszlach (triton trumpets) oraz rekiny rafowe. Oprócz rekinów rafowych zatokę odwiedzają dość często rekiny tygrysie, które są stworzeniami terytorialnymi i nie raz atakowały ludzi w tym miejscu.

Pamiętam, kilka lat temu, przez parę dni trwały poszukiwania płetwonurka, po którym w zatoce została tylko boja. Niestety, nigdy go nie odnaleziono.


Obok wysepki i pobliskiego punktu Makapu’u przebiega kanał wodny Moloka’i, który niezwykle trafnie nazywany jest Moloka’i Express. Fale i wiry kanału przynoszą co prawda krystalicznie czystą wodę do zatoki, ale potrafią też być bardzo gwałtowne i niebezpieczne, porywając pływaka. Dlatego też nurkowanie w pobliżu Wyspy Króliczej zalecane jest wyłącznie doświadczonym płetwonurkom, potrafiącym realnie ocenić ryzyko podwodnej przygody.


Turystom, których nie pociąga tego typu hazard, pozostaje spektakularny widok oryginalnie ukształtowanej wysepki i pobliskie, bardzo popularne plaże: turkusowa Waimanalo, piaszczysta Sandy oraz Kaupo - plaża o ostrym, kamienistym, lawowym dnie, ale za to z doskonałymi, bezpiecznymi warunkami do snorkowania.


Mam nadzieję, że mój post umili Wam nietypowe tegoroczne Święta Wielkanocne.

Bądźcie zdrowi. Aloha!


Poniżej różne ujęcia Wyspy Króliczej.


Wyspa przypomina kształtem głowę królika. Fot. Mariola Johnson

Fot. Mariola Johnson

Fot. Mariola Johnson

Ujęcie z helikoptera. Fot. Mariola Johnson


57 views0 comments

Recent Posts

See All

EDEN