• Mariola Johnson

ZAKLĘTE DRZEWA

Wulkan Kilauea wyrastający na wyspie Hawaii, znanej powszechnie jako Big Island, jest jednym z najaktywniejszych wulkanów na świecie. Lawa wydobywająca się z kraterów i szczelin wulkanu nieustannie zmienia kształt wyspy; z jednej strony niszcząc dotychczasowe plaże, zatoki i lasy, z drugiej formując nowe, równie ciekawe tereny.

Proces destrukcji jest jednocześnie procesem tworzenia, a mieszkańcy Hawajów i turyści odwiedzający wyspy mają okazję na każdym kroku doświadczyć zadziwiającej siły i kreatywności Natury.

Na wschodniej stronie wyspy, niedaleko miasteczka Pahoa, gdzie aktywność wulkanu jest najbardziej widoczna, znajduje się interesujący park - Lava Tree State Park, pełen “zaklętych” drzew. Ponad 200 lat temu, w otoczeniu tropikalnej zieleni, rosły tam silne, poskręcane, ozdobione czerwonymi, oryginalnymi kwiatami - drzewa ohi’a.

Pewnego dnia 1790 roku, magma bulgocąca we wnętrzach Kilauea znalazła szczelinę na wschodnim zboczu wulkanu i w postaci lawy wydostała się na zewnątrz. Stopione kamienie gorącym strumieniem zalały las. Roślinność i drzewa utonęły w trzymetrowym, rozżarzonym potoku. Piekielna temperatura - ponad 1000 stopni C, spaliła wszystko, co napotkała po drodze. Jedynie drzewa ohi’a stawiły opór. Ich chłodna kora - obniżając nieznacznie temperaturę lawy, zatrzymała na chwilę tę jej część, która oblepiła drzewa. W ognistych objęciach zginęły ohi’a spalone na popiół, jednak ich kształt zachowany został na wieki - zaklęty w lawowe posągi.

W ciągu następnych kilkuset lat na żyznej, wulkanicznej glebie wyrósł nowy las - wzbogacony o olbrzymie filodendrony, żółte helikonie i dzikie orchidee. Otoczono go troskliwą opieką, zamieniając w park stanowy.

Główną atrakcją parku są lawowe, nieśmiertelne “drzewa”.


Ps. W czasie ostatniej erupcji wulkanu Kilauea (2018r.) park pozostawał zamknięty z uwagi na potężne trzęsienia ziemi i niebezpieczeństwo powtórnego zalania lawą. Na szczęście tym razem lawa nie dotarła do parku, jednak trzęsienia ziemi spowodowały powstanie groźnych szczelin i pęknięć.

Park nie był dostępny przez okres aktywności wulkanu również z powodu niemożności dojazdu - droga 132, przy której jest umiejscowiony blokowana była przez lawę.

Otwarto go ponownie w grudniu 2018r.


Fot. Mariola Johnson


Fot. Mariola Johnson

Fot. Mariola Johnson

Fot. Mariola Johnson

Fot. Mariola Johnson


Fot. Mariola Johnson

Fot. Mariola Johnson

Fot. Mariola Johnson

19 views0 comments
  • Facebook Social Icon

© 2023 by Going Places. Proudly created with Wix.com

  • White Facebook Icon