• Mariola Johnson

ZAKLĘTE DRZEWA

Wulkan Kilauea wyrastający na wyspie Hawaii, znanej powszechnie jako Big Island, jest jednym z najaktywniejszych wulkanów na świecie. Lawa wydobywająca się z kraterów i szczelin wulkanu nieustannie zmienia kształt wyspy; z jednej strony niszcząc dotychczasowe plaże, zatoki i lasy, z drugiej formując nowe, równie ciekawe tereny.

Proces destrukcji jest jednocześnie procesem tworzenia, a mieszkańcy Hawajów i turyści odwiedzający wyspy mają okazję na każdym kroku doświadczyć zadziwiającej siły i kreatywności Natury.

Na wschodniej stronie wyspy, niedaleko miasteczka Pahoa, gdzie aktywność wulkanu jest najbardziej widoczna, znajduje się interesujący park - Lava Tree State Park, pełen “zaklętych” drzew. Ponad 200 lat temu, w otoczeniu tropikalnej zieleni, rosły tam silne, poskręcane, ozdobione czerwonymi, oryginalnymi kwiatami - drzewa ohi’a.

Pewnego dnia 1790 roku, magma bulgocąca we wnętrzach Kilauea znalazła szczelinę na wschodnim zboczu wulkanu i w postaci lawy wydostała się na zewnątrz. Stopione kamienie gorącym strumieniem zalały las. Roślinność i drzewa utonęły w trzymetrowym, rozżarzonym potoku. Piekielna temperatura - ponad 1000 stopni C, spaliła wszystko, co napotkała po drodze. Jedynie drzewa ohi’a stawiły opór. Ich chłodna kora - obniżając nieznacznie temperaturę lawy, zatrzymała na chwilę tę jej część, która oblepiła drzewa. W ognistych objęciach zginęły ohi’a spalone na popiół, jednak ich kształt zachowany został na wieki - zaklęty w lawowe posągi.

W ciągu następnych kilkuset lat na żyznej, wulkanicznej glebie wyrósł nowy las - wzbogacony o olbrzymie filodendrony, żółte helikonie i dzikie orchidee. Otoczono go troskliwą opieką, zamieniając w park stanowy.

Główną atrakcją parku są lawowe, nieśmiertelne “drzewa”.


Ps. W czasie ostatniej erupcji wulkanu Kilauea (2018r.) park pozostawał zamknięty z uwagi na potężne trzęsienia ziemi i niebezpieczeństwo powtórnego zalania lawą. Na szczęście tym razem lawa nie dotarła do parku, jednak trzęsienia ziemi spowodowały powstanie groźnych szczelin i pęknięć.

Park nie był dostępny przez okres aktywności wulkanu również z powodu niemożności dojazdu - droga 132, przy której jest umiejscowiony blokowana była przez lawę.

Otwarto go ponownie w grudniu 2018r.


Fot. Mariola Johnson


Fot. Mariola Johnson

Fot. Mariola Johnson

Fot. Mariola Johnson

Fot. Mariola Johnson


Fot. Mariola Johnson

Fot. Mariola Johnson

Fot. Mariola Johnson

19 views0 comments

Recent Posts

See All

EDEN