DSCN4306.JPG

SHAKA to gest, który obowiązkowo trzeba znać na Hawajach. Jest on uosobieniem tutejszego stylu życia i symbolem ALOHA. Pokazują go keiki (dzieci) i dorośli, pracownicy banków, kierowcy autobusów, politycy i uliczni sprzedawcy. Pozdrowi nas nim, urodzony na Hawajach prezydent Obama i, przybywający w zimie, spragniony ciepła Święty Mikołaj. 

Gest polega na tym, że trzy środkowe palce zwija się, a kciuk i mały palec pozostają mocno wyciągnięte. Mały palec skierowany jest na zewnątrz. Dłonią lekko potrząsamy. Prawda, że proste?

Shaka szczególną popularność zdobył wśród społeczności surferów. Przeszedł on nawet do języka migowego jako symbol surfowania.

Tutejsi używają go często. Wrósł on w hawajską kulturę. 

Wywodzi się podobno z czasów plantacji i związany jest z postacią Hamana Kalili - strażnika kolejowych składów z trzciną cukrową transportowaną do Sunset Beach. Załadowane słodkim towarem wagony były łakomym kąskiem dla okolicznej dzieciarni, która wykradała słodkości z transportu. Hamana Kalili, który trzy środkowe palce stracił we wcześniejszym wypadku, tym charakterystycznym gestem pozdrawiał dzieciarnię czy też, jak twierdzą niektóre źródła, ostrzegał ich przed wskakiwaniem na poruszające się wagoniki. Tak czy inaczej gest ten dzieciaki szybko przyswoiły i upowszechniły, a sympatyczna shaka przeszła do tutejszych tradycji i zwyczajów, stając się ich nieodłącznym i naturalnym elementem.

Wraz z Przyjacielem pozdrawiam serdecznym shaka - ze słonecznej Waikiki.