Rzeka Wailuku jest najdłuższą (45km.) rzeką na Hawajach. Koryto rzeki oddziela w naturalny sposób wystygłe pokłady lawy wulkanu Mauna Kea i, umiejscowionego bardziej na południu, wulkanu Mauna Loa.  

Nazwa “wailuku’ oznacza po hawajsku “rzeka zniszczenia”  i jest w pełni zasłużona. Wailuku nie raz objawiła swoją niszczycielską naturę, występując z brzegów i zalewając w jednej chwili wysoko położone lasy. Niektóre drzewa do dziś noszą ślady gniewu rzeki. W dole rzeki, w Hilo, niedaleko jej ujścia do oceanu, umiejscowiono Wailuku River State Park, który obejmuje, często odwiedzany przez turystów, przepiękny wodospad - Rainbow Falls i, rzadziej odwiedzany, Pe’epe’e Falls z otaczającymi go naturalnymi basenami (Boiling Pots). W basenach woda burzy się i pieni, kusząc szukających ekstremalnych wrażeń - do zanurzenia się w kipiel. Niestety, często kończy się to tragedią, dlatego też od pewnego czasu kąpiel w Boiling Pots jest zabroniona. Brzegi rzeki porośnięte są zachwycającą, tropikalną roślinnością i olbrzymimi drzewami.

Ja miałam okazję spojrzeć na rzekę zarówno ze strony rwących niebezpiecznych brzegów i wodospadów, jak również z pułapu helikoptera - czym z radością się dzielę!

2017_0917_09135200.jpg